مرغ بجنورد تحت پوشش تامین اجتماعی مستمری بگیر

مرغ: بجنورد تحت پوشش تامین اجتماعی مستمری بگیر بیمه شده شیروان

گت بلاگز وب‌گردی نگاهی به دلایل طلاق‌های زودرس و ازدواج‌های نارس

آنها سریع ازدواج می‌کنند و سریع هم جدا می‌شوند. مهم نیست چقدر به ظاهرشان توجه کرده باشند یا ورزشکار باشند. مهم نیست چقدر در شبکه‌های اجتماعی یا خارج از آن ا

نگاهی به دلایل طلاق‌های زودرس و ازدواج‌های نارس

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، مریم پنج بار عمل و هر جایی از بدنش را که دوست نداشته تصحیح کرده هست. با یک بینی سربالا و اندامی شبیه عروسک های باربی، سر از محکمه قاضی درآورده است تا از شر همسر عضلانی و خوشتیپش خلاص شود. دور و بر آنها در دادگاه خانواده زوج های دیگری هم هستند، از همه اقشار مردم. مرفه یا میانگین و ضعیف، باحجاب و بدحجاب شیک پوش یا ژولیده حال فرقی نمی کند. زیاد آنها از زندگی ارزش یک بهار زیاد نگذشته است که به قول بعضی هایشان آمده اند خزان طلاق را مراسم خوش حالی بگیرند.

عبارات مهم : زندگی

آنها سریع ازدواج می کنند و سریع هم جدا می شوند. مهم نیست چقدر به ظاهرشان توجه کرده باشند یا ورزشکار باشند. مهم نیست چقدر در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … یا خارج از آن از هم آشنایی به دست آورده باشند، هر چه باشد خیلی سریع رکورد طلاق را بین بقیه گروه های سنی خواهند شکست. آنها جوانان گروه سنی 20 تا 35 سال هستند.

بهترین وقت جدایی

طبق آمار اعلام شده است به وسیله شرکت ثبت احوال زیاد طلاق ها در سال 94 مربوط به ترکیب سنی مردان 30 تا 34 و زنان 25 تا 29 ساله با 16 هزار و 286 مورد بود. گروه بعدی ترکیب زنان 20 تا 24 ساله و مردان 25 تا 29 ساله است که 15 هزار و 928 مورد طلاق در این ترکیب سنی رخ داده هست.

در سال 95 نیز آخرین آماری که اعلام شد حاکی از همین اوضاع بود. تحلیل های آماری نشان می دهد روند عمومی طلاق در ده سال گذشته به همین شکل بوده
و بدتر آن که طول عمر و پایایی زندگی یکسان نیز کم کردن یافته هست. آمار ثبت احوال در سال 95 نشان دهنده فوت زودرس زندگی یکسان است و این جدایی اغلب در سال اول زندگی زناشویی رخ می دهد و این رقم رو به کم کردن نیز قرار داده هست.

رواج بی وفایی

این روزها مصادیق خیانت و شواهد آن عوض کردن کرده هست. سمیرا تازه عروس 22 ساله ای است که از همسرش گلایه دارد. او می گوید همسرم هر لحظه هنگامی که فکر می کند به خواب رفته ام حتی بعد از نیمه شب با کسانی که در پروفایلشان تصویر های خوشگل گذاشته اند چت می کند.

نمی گویم واقعا او با دخترها دارد چت می کند یا قصد خیانت دارد، ولی به نظر من کسی که در رختخواب خود گوشی به دست مشغول چت کردن است یک خیانتکار است و حواسش به زندگی اش نیست.

محمود نیز مرد 30 ساله ای است که بعد از ضرب و جرح همسرش بر سر گوشی موبایل، کارش به دادگاه کشیده هست. او می گوید: همسرم گاهی با گوشی تلفن همراه حرف می زد یا چت می کرد و ریز ریز می خندید و هنگامی که من می آمدم سریع قطع می کرد.

او گوشی خود را رمزدار کرده بود طوری که فقط با اثر انگشت باز می شد. یک بار که به او خیلی مشکوک شده است بودم گفتم قفل موبایلش را باز کند تا ببینم با چه کسانی چت کرده، ولی او قبول نکرد و سر این عنوان دعوا کردیم و من نتوانستم خودم را کنترل کنم و کتکش زدم و موبایلش را شکستم. حالا او از من شکایت کرده است و تقاضای طلاق دارد.

حریم ها و حرمت ها

نادره اسلامی، کارشناس ارشد معماری و طراح دکوراسیون داخلی می گوید: این روزها حریم های شخصی کمتر مورد توجه مردم هست. توجه به لابی های مجلل، سوئیت بزرگ به جای واحد چند خوابه و آشپزخانه باز به جای بسته و پنت هاوس هایی با ویوی 360 درجه که اغلب با پرده گشاده استفاده می شود، نشانه این عوض کردن سلیقه و فرهنگ در بعضی اقشار جامعه هست.

سال ها پیش مردم جهت زندگی خود حرمت زیادی قائل بودند. منزل ها سکویی در جلوی ورودی داشت. کسانی که خیلی غریبه بودند حتی زیر باران در این سکوی سرپوشیده می نشستند و به درون راه نمی یافتند.

کمی جلوتر بیرونی بود که مشمول بر حیاط و ایوان هایی می شد و اتاق هایی که مخصوص پذیرش مهمان هایی بود که قرار نبود با خانواده و بانوان معاشرت داشته باشد و حریم مهم اندرونی بود که زنان منزل در آن بدون حجاب تردد می کردند، ولی عوض کردن در دکوراسیون و معماری امروز نشان دهنده شکسته شدن خیلی از حریم هاست.

چرا جا می زنند

دکتر جواد خلعتبری، عضو هیات علمی دانشگاه روان شناس و مشاوری است که در زمینه زوج درمانی نیز فعالیت می کند. او در مورد طلاق های زودهنگام نسل امروز می گوید: یک رابطه صمیمانه از سه اصل صمیمیت، شور و تعهد تشکیل می شود. از سویی جهت یک ازدواج موفق آمادگی های پیش از ازدواج مشمول بر سن، شاخصه های شخصیتی، تحصیلات و خانواده و اوضاع اقتصادی و اجتماعی شخص نقش دارد.

حالا اگر مقدمات ازدواج فراهم نباشد یا سه مولفه ای که ذکر شد کامل در رابطه زن و مرد ظاهر نشده باشد، ازدواج به مسئله برمی خورد.

وی ابعاد بلوغ مشمول بر بلوغ جسمی، روانی، اجتماعی، جسمانی و احساسی را لازمه یک ازدواج موفق می داند و می گوید: دختران در 9 تا ده سالگی و پسران در 14 تا 15 سالگی به بلوغ جسمانی می رسند، سپس بلوغ روان شناختی و احساسی در زن ها 15 ـ 14 سالگی و در مردها 18 ـ 17 سالگی رخ می دهد. نوجوان پر از شور و جوشش است و به دنبال عنوان علاقه مندی می گردد که اغلب متوجه جنس مخالف و ازدواج می شود. در این وقت اغلب هنوز بلوغ اجتماعی رخ نداده هست. هنگامی که جوان بتواند به سوالات هویت یعنی من که هستم، چه هستم و چکاره هستم جواب بدهد از بحران خارج می شود و می تواند جهت آینده خود تصمیم بگیرد.

معمولا دختران دو تا پنج سال در این مقوله سریعتر از پسران به جمع بندی می رسند و به همین علت سن ازدواج آنها مناسب است به همین نسبت کمتر از پسران باشد. دختران از 20 سالگی و پسران از 25 سالگی می توانند آماده ازدواج باشند، ولی هر یک از این مراحل بلوغ ناقص باشد به جدایی نزدیک می شوند.

در جامعه امروز به علت مسئله اشتغال و وجود رسانه های همراه و در دسترس و نبود سواد رسانه ای جهت گزینشگری، کودکان سریعتر به آگاهی های زناشویی دست می یابند؛ ولی تعهد کمتری نسبت به قبل دارند لیکن بلوغ اجتماعی و رفتارهایی مثل نوع دوستی و دیگر دوستی و تعهد در آنها ضعیف تر است و خیلی سریع متوجه می شوند نمی توانند با همسر خود کنار بیایند و زندگی او را اداره کرده و نقش خود را در قبال دیگری بخوبی ایفا کنند.

استانداردها پایین می آید

سعید پسری 22 ساله است که امروزی تر نگاه می کند. او می گوید: من نمی توانم توقع داشته باشم همسری که قرار است با او ازدواج کنم به قول مادرم آفتاب مهتاب ندیده باشد. اصولا چنین چیزی دیگر فکر نکنم وجود
داشته باشد.

این روزها باید بدانیم دختر ممکن است قبل از ازدواج با چندینه نفر دوست باشد و در مهمانی های مختلط شرکت کرده و تنها می توانم توقع داشته باشم هنگامی که با من زندگی می کند، خیانت نکند.

از او می پرسم حالا اگر ازدواج کردی و در این مهمانی ها کسانی دور و بر همسرت بودند به آنها شک نمی کنی که از رابطه های قبلی باشند و همسرت را متهم نمی کنی؟

سر تکان می دهد و می گوید: قضیه خیلی سخت می شود. البته که آدم ناراحت می شود ولی این حریم ها گاهی آن قدر دست نیافتنی به نظر می رسند که ناچاریم استاندارد را پایین بیاوریم. اگر نشد هم که خوب جدا می شویم.

مهارت هایی که باید آموخت

این روان درمانگر و مدرس دوره های مشاوره و روان درمانی، خانواده های جوان را فاقد مهارت های مورد نیاز جهت زندگی یکسان می داند و به مهارت هایی چون گوش کردن موثر، ارتباط موثر، مهارت مصالحه و مذاکره، ارتباط براق و درخواست مستقیم، مهارت حل مسأله و کنترل خشم و حل تعارض اشاره می کند و می گوید: هریک از این مهارت ها نیاز به آموزش دارد که باید همه زوج های جوان از آن بهره مند شوند.

واژه های کلیدی: زندگی | ازدواج | خانواده | سن ازدواج | طلاق عاطفی | طلاق توافقی | گروه سنی | شبکه های اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog